SMCJ15CA, Диод защитный от перенапряжения - TVS (супрессор) 15В включение 24.4В ограничение SMC
  • Описание SMCJ15CA • Reverse stand off voltage (VR) of 15V and maximum reverse leakage (IR) of 1µA at VR • Breakdown voltage (VBR) of 16.7V minimum, 18.5V maximum at 1mA test current (IT) • Maximum clamping voltage (VC) of 24.4V at IPP and maximum peak pulse current (IPP) of 61.5A • Typical failure mode is short from over specified voltage or current • UL E230531 approved, plastic package is flammability rated V-0 per UL standard • IEC-61000-4-2 ESD 30KV (air), 30KV (contact) protection • Suitable for surface mounted applications to optimize board space • Operating temperature range from -65°C to 150°C and 260°C • 40sec high temperature to reflow soldering • ESD protection of data lines with IEC 61000-4-2 and EFT protection with IEC 61000-4-4 standard EU RoHSCompliant with ExemptionECCN (US)EAR99Part StatusActiveHTS8541.10.00.80ConfigurationSingleDirection TypeBi-DirectionalNumber of Elements per Chip1Minimum Breakdown Voltage (V)16.7Maximum Clamping Voltage (V)24.4Maximum Reverse Stand-Off Voltage (V)15Maximum Peak Pulse Current (A)61.5Maximum Reverse Leakage Current (uA)1Test Current (mA)1Peak Pulse Power Dissipation (W)1500Minimum Operating Temperature (°C)-65Maximum Operating Temperature (°C)150Operating Junction Temperature (°C)-65 to 150PackagingTape and ReelPin Count2Supplier PackageSMCStandard Package NameDO-214-ABMountingSurface MountPackage Height2.42(Max)Package Length7.11(Max)Package Width6.22(Max)PCB changed2Lead ShapeJ-LeadВес, г0.47
    Характеристики
    Вес брутто 0.3 г.
    Максимальная рассеиваемая мощность, Вт 1500W (1.5kW)
    Напряжение пробоя, В 16.7V
    Напряжение фиксации, В 24.4V
    Нормоупаковка 3000 шт
    Пиковый ток перегрузки, А 61.5A
    Рабочее напряжение, В 15V